Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας

ΤΔΕΥ

Υποστήριξη

Σύμβουλοι Σπουδών

Οι Σύμβουλοι Σπουδών ανήκουν στο μόνιμο εκπαιδευτικό προσωπικό του Τμήματος και αποστολή τους είναι:

• να υποστηρίζουν τους πρωτοετείς φοιτητές, με σκοπό να διευκολυνθεί η μετάβασή τους από τη δευτεροβάθμια στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.
  • να κατευθύνουν τους φοιτητές κατά τη διάρκεια της εκπαίδευσης τους σύμφωνα με το πρόγραμμα σπουδών του Τμήματος και τις δικές τους κλίσεις,
  • να τους βοηθούν στην επίλυση προβλημάτων κατά την διάρκεια της φοίτησης αλλά και της μετέπειτα επαγγελματικής τους σταδιοδρομίας,
  • να διασαφηνίζουν τυχόν απορίες σε σχέση με τις διαδικασίες που έχει θεσπίσει το Τμήμα και
  • εν τέλει η καλύτερη προσαρμογή των φοιτητών στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

Οι φοιτητές μπορούν να συμβουλεύονται τους καθηγητές-συμβούλους στις ώρες που εκείνοι έχουν ορίσει για αυτό το σκοπό και σημαντικό είναι να έχουν τουλάχιστον μία συνάντηση μαζί του/της, κάθε ακαδημαϊκό έτος. Σύμφωνα με την απόφαση του Τμήματος, οι νεοεισαχθέντες φοιτητές κατανέμονται στα ενεργά μέλη ΔΕΠ – Συμβούλους Σπουδών του Τμήματος, κατόπιν ηλεκτρονικής κλήρωσης.

Οι Σύμβουλοι Σπουδών λειτουργούν επίσης ως συνδετικός κρίκος ανάμεσα σε φοιτητές και υπηρεσίες του Ιδρύματος, όπως η Φοιτητική Μέριμνα, το Γραφείο Πρακτικής Άσκησης, η ΠΡΟΣΒΑΣΗ κτλ., με στόχο την καλύτερη οργάνωση και επιτυχή περάτωση των σπουδών τους.

Η Γραμματεία του Τμήματος ενημερώνει τους νεοεισαχθέντες φοιτητές για το όνομα και τον τρόπο επικοινωνίας με τον/την Σύμβουλο Σπουδών.

Συνήγορος του φοιτητή

Σας ενημερώνουμε ότι στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας με την αρ. 23234/21/ΓΠ/2-12- 2021 (ΦΕΚ 6019/Β/20-12-2021) Απόφαση της Συγκλήτου συστήθηκε ο «Συνήγορος του Φοιτητή», με αρμοδιότητες τη διαμεσολάβηση μεταξύ φοιτητών και καθηγητών ή διοικητικών υπηρεσιών του Ιδρύματος, την τήρηση της νομιμότητας στο πλαίσιο της ακαδημαϊκής ελευθερίας, την αντιμετώπιση φαινομένων κακοδιοίκησης και τη διαφύλαξη της εύρυθμης λειτουργίας του Ιδρύματος.

Ο «Συνήγορος του Φοιτητή» δεν έχει αρμοδιότητα σε θέματα εξετάσεων και βαθμολογίας των φοιτητών. Με την αριθμ. 270/27-05-2022 Απόφαση της Συγκλήτου του Π.Θ. Συνήγορος του Φοιτητή στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας ορίστηκε ο κ. Τσέλιος Δημήτριος, Αναπληρωτής Καθηγητής του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων του Π.Θ.

Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να μεταβείτε στο κεντρικό ιστότοπο του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στο τομέα Συνήγορος Του Φοιτητή.

Επιτροπή Ισότητας των Φύλων (ΕΙΦ)

Με απόφαση της Συγκλήτου (Τακτική συνεδρίαση υπ’ αριθμ. 248/26-2-2021) και σύμφωνα με το νόμο που προβλέπει την ίδρυση Επιτροπών Ισότητας των Φύλων στα ΑΕΙ, ιδρύθηκε η πρώτη Επιτροπή Ισότητας των Φύλων (ΕΙΦ) στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας.

Η κάθε ΕΙΦ είναι αυτοτελές όργανο που υπάγεται στο πανεπιστήμιό της με θεσμικές αρμοδιότητες για να υλοποιήσει ένα συγκεκριμένο έργο σύμφωνα με τις νομοθετικές προδιαγραφές. Αποτελεί συμβουλευτικό όργανο της Συγκλήτου και των Διοικήσεων των Σχολών και των Τμημάτων για τη διασφάλιση και προώθηση της ισότητας και την καταπολέμηση διαφορετικών μορφών κοινωνικών διακρίσεων στους όρους μάθησης, έρευνας, εργασίας και απασχόλησης. Έχει σκοπό να εμπλουτίσει την πανεπιστημιακή κοινότητα σε ερεθίσματα δημοκρατικής ευαισθητοποίησης και συμπερίληψης. Η ΕΙΦ του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας συνήλθε σε σώμα και εξέλεξε το τριμελές προεδρείο της στην πρώτη συνεδρίασή της στις 22/6/2021.

​Ηλεκτρονική διεύθυνση επικοινωνίας: eif@uth.gr

Επιπλέον, για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να διαβάσετε το Ιδρυματικό Σχέδιο Δράσης για την Ισότητα των Φύλων.

Συμβουλευτική

Η Υπηρεσία Συμβουλευτικής Φοιτητών/ριών του Εργαστηρίου Ψυχολογίας και Εφαρμογών στην Εκπαίδευση δίνει τη δυνατότητα στους φοιτητές και τις φοιτήτριες όλων των Τμημάτων του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, εφόσον το επιθυμούν, να δεχθούν ψυχολογική στήριξη και βοήθεια για προσωπικές τους δυσκολίες και ανησυχίες, αλλά και να εκπαιδευθούν στην απόκτηση δεξιοτήτων διαχείρισης και επίλυσης προβλημάτων που ενδεχομένως αντιμετωπίζουν.

Παρενόχληση – Εκφοβισμός

Στο Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας δεν γίνεται ανεκτή καμία μορφή άμεσης ή έμμεσης διάκρισης, θυματοποίησης, εκφοβισμού ή παρενόχλησης και διασφαλίζεται η αρχή της ίσης μεταχείρισης. Η πολιτική του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας για την αντιμετώπιση των ανωτέρω θεμάτων στοχεύει στην ανάπτυξη ενός ακαδημαϊκού και εργασιακού περιβάλλοντος στο οποίο η παρενόχληση και ο εκφοβισμός δεν έχουν θέση και όπου όλα τα μέλη της ακαδημαϊκής κοινότητας θα έχουν τη βεβαιότητα ότι το πρόβλημά τους θα αντιμετωπιστεί διακριτικά και με υπευθυνότητα από το Ίδρυμα.

Εάν αντιμετωπίσετε προβλήματα εκφοβισμού, παρενόχλησης ή αρνητικής συμπεριφοράς, παρακαλούμε μεταβείτε στο κεντρικό ιστότοπο του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας στο τομέα Παρενόχληση – Εκφοβισμός.